Choroba sierpowatokrwinkowa – historia postępu i zagrożenia

Biorąc pod uwagę częstość występowania anemii sierpowatej wśród czarnych Amerykanów, dręczące pytania o rasę i piętno rzucają cień na historię leczenia. Ostatnie zmiany w leczeniu kryzysów związanych z bólem i terapii genowej są częścią złożonej historii powolnego postępu z ciągłym zagrożeniem. Sto lat temu osoby z niedokrwistością sierpowatokrwinkową były klinicznie niewidoczne. Nawet po tym, jak James Herrick zidentyfikował osobliwe wydłużone i sierpowate czerwone krwinki związane z tym zaburzeniem w 1910 roku, często i łatwo było go zdiagnozować. Podatne na choroby zakaźne w czasie, gdy umieralność niemowląt osiągnęła wysoki poziom, większość dzieci zostałaby zdiagnozowana nie z powodu niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, ale z jakąkolwiek chorobą zakaźną występowała obecnie. Kiedy wykształcony przez Johnsa Hopkinsa patolog Lemuel Diggs zaczął koncentrować się na chorobie w latach dwudziestych, choroba nadal była rzadko diagnozowana. Łatwo było źle zinterpretować nawracającą gorączkę, częste infekcje, powiększoną śledzionę i straszliwe bolesne epizody jako przejaw malarii, która była endemiczna w regionie Memphis, w którym działał Diggs. W latach 30. diagnoza pozostała trudna, a terapia polegała na leczeniu objawów. Jak zauważył jeden z obserwatorów w latach pięćdziesiątych XX wieku, choroba sierpowatokrwinkowa była wielkim masquerader
W połowie XX wieku diametralnie zmieniła się diagnoza i terapia – najpierw dzięki odkryciu przez Linusa Paulinga roli hemoglobiny w powodowaniu sierpów czerwonych krwinek, a następnie, całkiem oddzielnie, wraz z pojawieniem się antybiotyków. Odkrycie Paulinga, że nieodkryty aminokwas na cząsteczce kompleksu hemoglobiny spowodował, że choroba spowodowała, że choroba przekształciła się z niejasnej ciekawości w pierwszą molekularną chorobę . Rozwój biologii molekularnej jako dziedziny zawdzięczał wiele tej przykładowej chorobie, a wraz z rozwojem nowej nauki , podobnie jak świadomość kliniczna bolesnej choroby, która powodowała, że pacjenci byli szczególnie podatni na infekcje. Ponieważ hemoglobina wywoływała chorobę, następowały sny o wyleczeniach hemoglobiny. Jak przewidział jeden naukowiec w 1951 r., Biochemicy mogą opracować małą, nieszkodliwą cząsteczkę, która może zablokować wadliwą hemoglobinę i zapobiec niewłaściwemu tworzeniu się cząsteczki 2.
W rzeczywistości nie były to środki antyrakowe, ale antybiotyki – będące wynikiem innowacji biomedycznych w czasie wojny i po II wojnie światowej – które zmieniły zarządzanie zakażeniami i związaną z nimi śmiertelnością w powojennych dekadach. A kiedy infekcje dotykające pacjentów były leczone, zaburzenie leżące u ich podstaw bardziej wniknęło w obraz kliniczny i społeczny.
W latach 60. nowy kontekst polityczny nadał chorobie szersze znaczenie kulturowe i zwiększył oczekiwania terapeutyczne pacjentów. Jako choroba bólu i cierpienia, która dotknęła czarnych Amerykanów, choroba sierpowatych komórek stała się symbolem politycznym – dla pacjentów, lekarzy, polityków i innych poszukujących uznania, współczucia i równych praw. Na przykład w czasopiśmie Time magazine z 1959 roku wyobraziła sobie młodą czarną kobietę z chorobą sierpowatą, która realizuje swoje marzenie w zintegrowanym college u. Pomagała jej żyjąca pożyczona krew. . . żyjąc od kryzysu do kryzysu i będąc za każdym razem poddawani transfuzji krwi. Trzy dekady później, kampanie prowadzone przez czarnych sportowców, programy telewizyjne i filmy takie jak A Warm December (z udziałem Sidneya Poitiera jako lekarza, który kocha kobietę z chorobą ) i związany z nią aktywizm Czarnej Pantery sprawił, że choroba stała się powszechnie znaną przyczyną obywatelską.
Odpowiadając na rosnącą świadomość społeczną, w 1971 r. Prezydent Richard Nixon wezwał do zwiększenia środków na diagnozowanie chorób sierpowatych, profilaktykę poprzez porady genetyczne i leczenie.
[podobne: leki nadcisnieniowe wykaz, usuwanie roztoczy, dawca krwi przywileje ]
[więcej w: próba ksantoproteinowa, ksantoproteinowa, dawca krwi przywileje ]
[hasła pokrewne: gabloty wewnętrzne, ambroksol, wzorcowanie przyrządów pomiarowych ]
[przypisy: Choroba Perthesa, dyżury aptek malbork, ekrany bezszwowe ]
[hasła pokrewne: tribusteron, szamba betonowe bielsko biała, zabezpieczenie wykopu ]
[przypisy: buprenorfina, nutrend, cyklofosfamid ]
[więcej w: fitamina, hostessy fordanserki, certolizumab ]
[patrz też: pokrowce antyroztoczowe, podesty magazynowe, bisoprolol ]
[podobne: Fitolizyna, taśmy transportujące, leczenie kanałowe pod mikroskopem ]
[więcej w: wagi apteczne, hologramy els, bupropion ]
[podobne: dyżury aptek malbork, Falvit, sonoline ]
[więcej w: nutrend, dygestorium, leczenie chrapania warszawa ]
[hasła pokrewne: stomatolog bielsko biała, reaktory chemiczne, aflibercept ]
[więcej w: dentysta bielsko biała, kostka brukowa libet, bombki styropianowe ]
[więcej w: forum kulturystyczne, donepezil, leczenie chrapania warszawa ]
[przypisy: drzwi wewnętrzne DRE, Kre Alkalyn, dygestorium ]
[patrz też: kabiny toaletowe, implanty zielona góra, transkrypcje nagrań ]
[więcej w: dekspantenol, probolan, polyporus ]
[przypisy: citalopram, słupki odgradzające, hostessy fordanserki ]
[więcej w: wieszaki na medale, gablota ogłoszeniowa, flexagen ]
[podobne: dentysta olsztyn, Azeloglicyna, gablota ogłoszeniowa ]
[więcej w: dyżury aptek malbork, olx oferty pracy gorzow wlkp, zolaxa opinie ]

Tags: , ,

No Responses to “Choroba sierpowatokrwinkowa – historia postępu i zagrożenia”

 1. Bartłomiej says:

  Elektrochirurgia w ogóle teraz jest bardzo szeroko stosowana

 2. Nacho says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: protetyka warszawa[...]

 3. Desert Haze says:

  Najlepiej to robic badania kontrolne

 4. Nessie says:

  [..] Odniesienie w tekscie do sklep rehabilitacyjny[...]

 5. Turnip King says:

  Tętniak mózgu objawy niepozorne

 6. Flint says:

  Article marked with the noticed of: menopauza[...]

 7. Antoni says:

  Gorzej….bezmyślność i dramatyczna buta niewiedzy

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek malbork olx oferty pracy gorzow wlkp zolaxa opinie