Śmiertelność długoterminowa po badaniu przesiewowym w kierunku raka jelita grubego AD 6

Nie zaobserwowaliśmy korzyści z badań przesiewowych u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ogóle lub w dowolnym momencie podczas badania kontrolnego, ale wśród kobiet test interakcji między badaniem przesiewowym a wiekiem nie był znaczący. Obniżenie umieralności na raka jelita grubego w badaniu Minnesota Colon Cancer Control jest porównywalne z obserwowanymi w randomizowanych badaniach klinicznych przesiewowych z użyciem elastycznej sigmoidoskopii, 13-15, co sugeruje, że badanie krwi utajonej w kale pozostaje skuteczną i akceptowalną metodą badania przesiewowego. Testy oparte na stolcu na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są aktywnym obszarem obecnych badań, wraz z opracowaniem i testowaniem nowych testów opartych na kale.16-18 Badania oparte na stolcu są porównywane z kolonoskopią w randomizowanych, kontrolowanych badaniach prowadzonych w Hiszpanii19 i Stany Zjednoczone (kolonoskopia kontra immunologiczny test immunologiczny w kale w zmniejszaniu śmiertelności z powodu raka jelita grubego [CONFIRM]; numer ClinicalTrials.gov, NCT01239082). Ponadto wykazano, że badanie przesiewowe oparte na kale jest skuteczną strategią badania około 25% osób kwalifikujących się do badania, które nie szukają rutynowej opieki medycznej.20 Wysoka dostępność i akceptowalność testów na kale ma duże znaczenie. wpływ na zdrowie publiczne w celu poprawy wskaźników przesiewowych, chociaż to podejście do badań przesiewowych wymaga częstszych badań niż badania przesiewowe z użyciem elastycznej sigmoidoskopii lub kolonoskopii.
Nasze wyniki są zgodne ze zaktualizowanymi wynikami próby Nottingham dotyczącej badania krwi utajonej w kale, która wykazała 13% spadek śmiertelności z powodu raka okrężnicy i odbytnicy po 20 latach obserwacji.6 Istnieją istotne różnice między tymi dwoma badaniami. W badaniu przeprowadzonym w Nottingham oceniano tylko co dwa lata, odnotowano niższe wskaźniki zgodności niż w badaniu Minnesota Colon Cancer Control i odsetek uczestników, u których wykryto okultystyczne badanie krwi w kale, poddano następnie badaniu kolonoskopowemu.
Chociaż w naszym badaniu nie oceniano konkretnie wpływu polipektomii, długoterminowa redukcja śmiertelności w jelicie grubym i odbytnicy, która nie zmniejsza się znacząco w czasie, jest zgodna z progresją gruczolaka do raka i zapewnia podtrzymanie działania polipektomii. Może to odzwierciedlać zarówno początkowe usunięcie gruczolaka przedrakowego w kolonoskopii, podyktowane pozytywnym testem przesiewowym krwi w kale, jak i okresowym nadzorem kolonoskopowym, który następuje po polipektomii. Podczas badania kontrolnego raka jelita grubego w Minnesota średnio 10% uczestników miało badanie krwi utajonej z dodatnim wynikiem w kale przy każdym badaniu przesiewowym, a 83% tych pacjentów przeszło badanie diagnostyczne, 3,5,7, które najczęściej było kolonoskopią , z polipektomią, jeśli wykryto polipy
[przypisy: dom starcow, blachodachówki gontopodobne, prometazyna ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: alprazolam blachodachówki gontopodobne prometazyna